328: Piszemy piosenkę #1

Receptury na dobrą piosenkę nie wynaleziono i nie jest przesadnym stwierdzenie, że coś takiego nigdy nie powstanie. Między innymi dlatego, że nie jest łatwo rozpoznać, czy jakaś piosenka jest dobra. Albo, czy jakiś utwór jest w ogóle piosenką. Niemniej jednak istnieją pewne przepisy, ułatwiające wykańczający psychicznie proces twórczy.

Otaczające nas piosenki są bardzo często oparte na powtarzających się schematach i od inwencji – oraz zamiarów! – kompozytora zależy, jak dobrze ten schemat będzie wykorzystany i jak łatwo będzie rozpoznawalny. Posłuchajcie tych dwóch utworów:


Niezbyt podobne, prawda? Jak się okazuje, oba kawałki oparte są na formie, o której zamierzam dzisiaj pisać, a jest to 12-taktowiec.

Krótka uwaga: wybacz, jeśli przedstawione poniżej wyjaśnienia obrażają twoją wiedzę muzyczną albo uważasz, że są zbyt infantylne. Musiałem zdecydować, czy kieruję swoje teksty do ekspertów czy do tych, którzy ekspertami dopiero zostaną. Uznałem, że mniej szkody wyrządzę, jeśli będę się starał tłumaczyć pojęcia w sposób w miarę dogłębny, a zarazem przystępny.

Jaki znowu „taktowiec” ?

Żeby wyjaśnić, o co w tym wszystkim biega, trzeba powiedzieć co nieco o pojęciu taktu, który w zapisie nutowym jest najmniejszym fragmentem dzieła muzycznego. Czasami długość taktu bardzo łatwo „wyczuć” podczas słuchania – w niektórych utworach poszczególne frazy da się natychmiast rozróżnić, np. we „Wlazł kotek na płotek”. Podział melodii jest tutaj bardzo oczywisty i przebiega zgodnie z podziałem taktów:

wlazł kotek – to był pierwszy TAKT
na płotek – drugi TAKT
i mruga – trzeci TAKT
i tak dalej. Jeśli natomiast umiesz czytać zapis nutowy, rozpoznanie taktów jest już banalnie proste:

(źródło: wikipedia)

Spróbuj usłyszeć takty w powyższych utworach – Claptona i Nelsona (tak naprawdę Dylana) – podział też jest dosyć oczywisty. Weźmy na warsztat „Before you accuse me”:

Before you accuse me TAKT take a look at yourself TAKT
instrumentalnie TAKT instrumentalnie TAKT
Before you accuse me TAKT take a look at yourself TAKT
instrumentalnie TAKT instrumentalnie TAKT
You say I’ve been spending my money on other women TAKT
You’ve been taking money from someone else TAKT
instrumentalnie TAKT instrumentalnie TAKT

Jak widać, liczba taktów wynosi 12. Eureka! 🙂

Nie samymi taktami człowiek żyje

Ano nie. Drugim ważnym terminem, są akordy. Skoro czytasz ten wpis, zakładam, że pierwsze próby pisania piosenek masz za sobą, a nawet jeśli nie, to grasz na jakimś instrumencie, więc kilka akordów już znasz. 12-taktowe piosenki zazwyczaj opierają się na trzech akordach. Tak jest w obu powyższych utworach z YouTube’a, „Wlazł kotek” natomiast jest dziełem 2-akordowym. Co? Że niby da się napisać piosenkę opartą na dwóch akordach?! – ktoś zakrzyknie. Da się nawet na jednym 🙂 Oto przykład:

Wróćmy do tematu. W każdej tonacji istnieją pewne szczególne trzy akordy, które zawierają w sobie cały materiał dźwiękowy tonacji. Są to tonika (T), subdominanta (S) i dominanta (D). Zbiorowo nazywa się je triadą harmoniczną. Podstawowym akordem w tonacji jest tonika: to od niej najczęściej rozpoczyna się i na niej kończy się utwór. Jest to akord, którego brzmienie odbiera się jako pozbawione napięć, gdy w utworze zabrzmi tonika, czuć, że jesteśmy w domu. Co innego dominanta: jest to najbardziej „napięty” akord w tonacji i wyraźnie dąży do rozwiązania na tonikę. Subdominanta natomiast jest akordem o średnim napięciu i można ją rozwiązać na tonikę, albo zwiększyć napięcie muzyki i przejść w dominantę.

Nic z tego nie rozumiem

Jeśli jeszcze czujesz się trochę we mgle, nie przejmuj się, za chwilę wszystko stanie się jasne. Musimy wprowadzić jeszcze jeden termin: gama są to ułożone po kolei wszystkie dźwięki tonacji, zazwyczaj począwszy od pierwszego. Pierwszym dźwiękiem w tonacji C (dur albo mol) jest c. W tonacji D – d, i tak dalej. Każda tonacja zawiera siedem podstawowych dźwięków i tyle dźwięków ma też gama. T, S i D są akordami zbudowanymi na odpowiednio pierwszym (I), czwartym (IV) oraz piątym (V) stopniu gamy.

Powiedzmy, że bawisz się tonacją G-dur (całkiem popularna i przyjemna do grania na gitarze). Jak już wiesz, gama w tonacji G-dur zaczynać będzie się od dźwięku g (pierwszy stopnień gamy) i przebiega ona tak:

g (I) – a (II) – h (III) – c (IV) – d (V) – e (VI) – fis (VII) – g (I) – a (II) – h (III)

Teraz już łatwo zauważyć, jakimi akordami w tonacji G-dur będą tonika, subdominanta i dominanta. Ponieważ nazwę akordu bierzemy od dźwięku, na którym jest zbudowany, tymi akordami będą: T – G-dur, F – C-dur, D – D-dur. Możesz zapytać, skąd jestem taki pewien, że wszystkie trzy są akordami durowymi. Zapamiętaj poniższą regułkę:
w tonacji durowej wszystkie akordy triady harmonicznej są akordami durowymi.

Na tym postanowiłem zakończyć pierwszą część tego poradnika. Poświęć trochę czasu, aby przyswoić sobie przedstawione tutaj informacje; sprawdź, jakimi akordami będą w różnych tonacjach T, S oraz D. Spróbuj usłyszeć w tych akordach napięcie i rozluźnienie, o których pisałem. Przez kilka wieków właśnie to napięcie było podstawą muzyki zachodniej i jest to nieprzebrana skarbnica możliwości. Dla ułatwienia podaję dźwięki gam w popularnych, durowych tonacjach. Wszystkie gamy z łatwością znajdziesz na niezastąpionej Wikipedii.

C – dur
c (I) – d (II) – e (III) – f (IV) – g (V) – a (VI) – h (VII)

D – dur
d (I) – e (II) – fis (III) – g (IV) – a (V) – h (VI) – cis (VII)

G – dur
g (I) – a (II) – h (III) – c (IV) – d (V) – e (VI) – fis (VII)

A – dur
a (I) – h (II) – cis (III) – d (IV) – e (V) – fis (VI) – gis (VII)

Do zobaczenia w części drugiej!
Bogo

2 myśli na temat “328: Piszemy piosenkę #1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s