329: Piszemy piosenkę #2

Znamy już pojęcia taktu, akordu i gamy. Dzisiaj dowiemy się, jak wykorzystać je, aby stworzyć szkielet dla naszej piosenki. Tekst jest kontynuacją wcześniejszego wpisu o tworzeniu piosenki w oparciu o formę 12-taktową. 

Załóżmy, że chcesz napisać 12-taktową piosenkę w tonacji G-dur. Uzbrojony w wiedzę z poprzedniej części poradnika, umiesz już rozpoznawać, jakie akordy będą w tej tonacji toniką, subdominantą i dominantą i wiesz, że są to odpowiednio G-dur, C-dur oraz D-dur. Zarys każdej 12-taktowej piosenki wygląda tak:

jak napisac piosenke 3

Cała sztuka polega na tym, aby w pola akord wstawić odpowiednie akordy z wymienionych przed chwilą trzech. I tutaj najlepsza informacja: istnieje wiele sprawdzonych schematów na rozmieszczenie tych akordów i – hurra! – każdy taki schemat może posłużyć ci jako podstawa nowej piosenki.

Jeśli wpiszesz w googlach hasło „12 bar”, najwięcej wyników będzie czymś w rodzaju „12 bar blues”. Może to być mylące, bo choć 12-taktowe piosenki wywodzą się z bluesa, z powodzeniem można stosować ich schemat w innych gatunkach, a zdolny kompozytor zrobi to tak, że nikt się nie kapnie, na czym oparł piosenkę. Zatrzymajmy się jednak na chwilę przy bluesie i wróćmy do piosenki Claptona z poprzedniego wpisu:

Jej schemat jest następujący:

12taktowclapton.jpg

Przekładając na tonację G-dur:

12taktowclapton2     (D oznacza powyżej akord D-dur; tak się składa, że w tonacji G-dur jest on też dominantą)

Co bardziej dociekliwi zwrócą uwagę, że wpisane wyżej akordy są nie do końca prawidłowe i będą mieli rację: w bluesie często stosuje się akordy septymowe, ale jest to temat na osobną lekcję i świadomie wprowadziłem takie uproszczenie. Prawdą jest, że akordy septymowe urozmaicają – dzięki zwiększeniu napięcia – muzykę, jednak da się napisać piosenkę bez nich. Więcej: w muzyce popularnej występują rzadko.

Poniżej zamieszczam inny, niż zastosowany przez Claptona – i chyba częściej występujący – schemat 12-taktowej piosenki. Jak się przekonacie za chwilę, liczba wariacji na temat jest nieograniczona.

jak napisać piosenkę

Przekładając na tonację G-dur:

jak napiasć piosenkę

To, jak długo trwa dany takt, zależy od tempa piosenki i wybranego rytmu. Możesz spróbować z dowolnym, znanym ci biciem na gitarę – może powstanie coś ciekawego? Pamiętaj, że masz dużą swobodę i najwięcej zależy od twojej inwencji: możesz stosować różne rytmy i tempa, różne kombinacje akordów, a nawet – jeśli posiadasz trochę większą wiedzę z teorii muzyki – stosować akordy inne, niż T, S i D (wtrącenia, harmonizacje, itd). Frazę można zakończyć na wiele sposobów, czasami używa się dominanty, czasem zostaje na tonice. Między frazami możesz wrzucić kilka taktów toniki. Po zagraniu 12-taktowej frazy, można zagrać refren albo mostek oparty na innej konstrukcji i potem znowu wrócić do 12 taktów. Możliwości jest naprawdę dużo! Posłuchaj piosenek z tej listy – sam byłem zaszokowany obecnością niektórych utworów, ale po przesłuchaniu okazuje się, że rzeczywiście u samych podstaw leży stary, porządny 12-taktowy blues!

Oto jak ja wyszedłem ze starcia z 12-taktową piosenką:

Pierwsza tonika, subdominanta i dominanta (odpowiednio na początku, w 1/3 i w 2/3 frazy) pojawiają się zgodnie z typowym rozkładem 12-taktowca, ale potem zastosowałem harmonizację innymi akordami, również spoza tonacji (piosenka jest w D-dur). Między poszczególnymi zwrotkami dodałem kilka taktów toniki. Po trzeciej zwrotce pojawia się tak zwany mostek, po którym piosenka wraca do struktury 12-taktowej. Jak widzicie – można poszaleć.

Polecam cykl na kanale SuperGuitar, zaczynający się od zamieszczonego poniżej filmu. Będzie dobrym uzupełnieniem przedstawionych przeze mnie informacji i punktem wyjścia do ćwiczeń.

To konkluduje pierwszy rozdział poradnika ‚Szkoła piosenki Szachraja”. Mam nadzieję, że ta garść porad będzie dla wasz przydatna. Jeśli macie jakieś pytania albo chcecie mi wytknąć błąd, piszcie śmiało w komentarzach albo się ze mną skontaktujcie.

Do następnego!
Bogo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s