330: Poznajemy Boba Dylana #1

Prawdopodobnie najważniejszy muzyk w moim życiu. Jego piosenki, choć nieraz oparte na prostej konstrukcji, mają w sobie to nieuchwytne COŚ, będące wynikiem perfekcyjnego dopasowania melodii i tekstów oraz pierwiastka niewpisanego jeszcze do tablicy Mendelejewa. Mistrz, klasyk, pionier. Jego popularniejszy w Polsce kolega po fachu, Leonard Cohen, powiedział, że przyznanie Dylanowi nagrody Nobla, jest jak przypięcie medalu na Mount Evereście za bycie najwyższą górą. Trudno o trafniejsze określenie.

Z motyką na słońce

Jak pisać o Dylanie? Da się w ogóle oddać znaczenie jego dzieła dla współczesnej kultury? Ukazać, jakie piętno odcisnął na pokoleniach songwriterów? Gdy zacząłem myśleć o tym wpisie, który miał być bardziej oddaniem należnego szacunku niż mini-biografią czy przekrojem dokonań, doszedłem do wniosku, że cokolwiek napiszę – polegnę. Książki tu nie zmieszczę (zresztą, czy potrzebna nam kolejna książka o Dylanie?), nie jest też blog miejscem na rozwlekłe analizy. Postanowiłem pokazać wam Dylana tak, jak sam go poznawałem.

Zakładamy słuchawki…

Może, zgodnie z tytułem wpisu, zacznijmy od poznania się z Bobem. Sądząc z jego enigmatyczności i tego, jak pilnie strzeże swojej prywatności, nie mamy na to szans w realnym życiu, więc pozostają nam jego piosenki. Całkiem możliwe, że mówią o nim więcej, niż sam zechciałby wyjawić w rozmowie, więc nie będziemy za bardzo stratni. Albumem, od którego zaczęła się moja przygoda z  Dylanem, był Desire – jeden z lepszych (słabych nagrał mało), co całkiem dobrze świadczy o moim guście muzycznym 😉 Napisałem przygoda, ale lepszym słowem jest „podróż”, bo poznawanie Boba Dylana to prawdziwa, pełna olśnień i wzruszeń, zakrętów i odkryć, muzyczno-liryczna podróż. Moja trwa do dziś, a jej najintensywniejszy etap przypada na okres około dwóch lat od poznania wspomnianego Desire. W tym czasie nabywałem kolejno płyty Dylana, zaczynając od pierwszej, kończąc na najnowszych i przeżywając cząstkę tego, co przeżywali melomani śledzący rozwój jego kariery na bieżąco. W skróconą wersję tej podroży zamierzam was teraz zabrać.

… i ruszamy w drogę

Jesteśmy obecnie zalewani piosenkami, w których aż roi się od szmerów i bajerów, które mają natychmiast przykuć naszą uwagę. Jest sposób na sprawdzenie, czy piosenka jest warta coś więcej, niż stojąca za nią maszyna produkcyjna – jeśli ktoś odważy się wykonać ją bez tej elektronicznej orkiestry, w wersji solo z gitarą w ręku albo przygrywając na pianinie, i w takiej obnażonej wersji piosenka nadal będzie się nadawała do słuchania, będzie to oznaczać, że tę piosenkę ktoś rzeczywiście napisał, a nie tylko wyprodukował, skroił na potrzeby rynku.

Dylan rozpoczął podbój świata jako chłopiec z gitarą, więc jego piosenki od początku musiały być po prostu dobre. Najłatwiej zanudzić słuchaczy, brzdąkając na gitarce do słabej melodyjki i głupiego tekstu (przyznaję, mam ten grzech na sumieniu). Jeśli chcesz być solowym wykonawcą autorskiego repertuaru (z angielskiego singer-songwriter), nie możesz iść na kompromisy.

Intrygujący tekst w połączeniu z oryginalną, hipnotyczną melodią, zaśpiewaną w stu procentach autentycznie – wsłuchajcie się w subtelne niuanse w wokalu Dylana – tworzą spójną całość, od której trudno się oderwać. Dylan stał się legendą w kręgu piosenki folk i szybko zaczął wykraczać poza jego granice. Gdy wszyscy już widzieli w nim genialnego, folkowego pieśniarza, wykonał ruch, który rozwścieczył wielu jego fanów (a, jak wiemy, fani zawsze wiedzą lepiej, co ich idol powinien robić): podpiął się do prądu.

Był to początek jednej z najbardziej owocnych, twórczych eksplozji we współczesnej kulturze. W czasie 14 (!) miesięcy Dylan wydał trzy genialne albumy, które w ogromnym stopniu przyczyniły się do rozwoju gatunku, określanego mianem rocka, czyli inteligentniejszego, bardziej wysublimowanego, artystycznego dziecka rock and rolla.

Tak, to wciąż ten sam wokalista. W ciągu swojej kariery Dylan zmieniał manierę wokalną kilkakrotnie, czasami przymuszony zmieniającym się głosem.

Pod koniec trasy, promującej ostatni ze wspomnianych trzech albumów – Blonde on Blonde – Dylan był wykończony i potrzebował odpoczynku. Jednak jego fani – tak, znowu oni – mieli inne zdanie i rozpoczęła się dziwaczna gra, podczas której Dylan tak długo wprowadzał wszystkich w zakłopotanie, aż wreszcie dali mu spokój. Po trzech rockowych albumach, wydał album akustyczny. Zbyt wielu wciąż widziało w nim proroka i nachodziło w jego własnym domu, więc nagrał lekką płytę country (oczywiście znowu zmieniając manierę wokalną).

Przeskoczmy kilka lat do przodu: prywatne życie Boba legło w gruzach i na nich narodził się jeden z jego najwybitniejszych albumów: Blood on the tracks. Sam Dylan wielokrotnie zaprzeczał, jakoby rozwód z żoną miał jakikolwiek wpływ na powstawanie tej płyty, jednak nawet jego syn przyznał, że teksty tam zawarte, są jak rozmowy jego rodziców, więc w tym przypadku – wybacz, Bob – fani wiedzą lepiej. Poniżej alternatywne wersje kilku z zawartych na płycie piosenek:

Płyta jest cholernie przejmująca, a to, co Dylan osiągnął w kwestii wokalu, czymś absolutnie unikalnym i niepowtarzalnym. Spróbujcie zaśpiewać te melodie w ten sam sposób, odtwarzając wszystkie niuanse – rzecz nie do wykonania. Niech ktoś mi jeszcze raz powie, że Bob jest słabym wokalistą!

Jesteśmy gdzieś w 1/3 drogi do poznania Boba Dylana. Zbyt duże dawki geniuszu w krótkich odstępach czasu mogą być szkodliwe, więc pozostałe 2/3 pokonamy przy następnym spotkaniu.

Do zobaczenia!
Bogo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s