331: Poznajemy Boba Dylana #2

Przy poprzednim spotkaniu zatrzymaliśmy się na płycie Blood on the tracks. Przyjęta dawka promieniowania geniuszu, na jakie się wystawiliśmy, odrobinę już opadła i możemy bezpiecznie ruszać w dalsza drogę.

Dzisiaj rozpoczniemy od wspomnianego już przeze mnie albumu Desire. Poznanie tej płyty zawdzięczam mojemu tacie: wśród przynoszonych przez niego do domu płyt, pewnego dnia znalazła się właśnie Desire. Nie pierwszy raz zetknąłem się wtedy z Bobem – w 2004 roku magazyn Rolling Stone opublikował listę 500 utworów wszechczasów i na pierwszym miejscu znalazła się piosenka Like a rolling stone. Posłuchałem i jako wielki znawca, którym wtedy byłem, uznałem, że jest „taka se, nie wiem, czym się podniecać”. Tja…

Choć byłem ignorantem, to jednak kochałem muzykę, więc postanowiłem Desire przesłuchać. Już otwierający płytę Hurricane zaskoczył mnie pełnym werwy wykonaniem. Bardziej drgnęło przy One more cup of coffee. Nie mogłem pozostać obojętny na orientalny nastrój tej piosenki, tajemniczy tekst i wzbogacony melizmatami śpiew. Zacząłem myśleć, że ten cały Dylan to dosyć wszechstronny koleś. Wpadłem przy piosence Joey. Byłem zachwycony. Melodia i klimat urzekły mnie od razu,  potem zacząłem odkrywać tekst, który ciągnął się i ciągnął. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tak umiejętnym opowiedzeniem historii w piosence. Czułem się, jakbym tam był, przy tym człowieku, który ją opowiada. Coś wspaniałego.

Był rok 1976 i można zaryzykować stwierdzenie, że był to ostatni wielki okres w karierze Dylana przed rokiem 1997, kiedy wydał płytę Time out of mind, zgarnął nagrodę Grammy i rozpoczął, trwające do dziś, pasmo sukcesów artystycznych. Nie znaczy to, że w międzyczasie nie działo się nic ciekawego: po nawróceniu nagrał trzy chrześcijańskie – chyba można użyć tego słowa – płyty, spróbował sił w stylistyce lat 80., wydał jeden bardzo dobry album oraz kilka słabych albo przeciętnych. Poniżej kilka piosenek z tego okresu. Zwróćcie uwagę na poszukiwania stylistyczne oraz zmieniający się, jak zawsze, głos.

Przed wielkim powrotem we wspomnianym 97., Bob nagrał dwie akustyczne płyty ze starymi piosenkami innych twórców. Najmłodsza piosenka z płyty Good as I been to you pochodzi z roku… 1947. Dylan sięgnął do korzeni swojego fachu, by tam szukać inspiracji w trudnym twórczo, niezbyt płodnym okresie. Ja tam nie narzekam, posłuchajcie tego:

Nadszedł rock 1997 i Bob wydał świetną płytę Time out of mind. Zwróćcie uwagę na całkiem wymiatającą solówkę Dylana 🙂

Brzmienie albumu jeszcze w pewnym stopniu odbiegało od tego, co będzie Dylanowi chodziło po głowie przez następne 20 lat, ale wyznaczony kierunek był już widoczny: powrót do korzeni na poprzednich dwóch płytach nie był bez znaczenia i Bob rozpoczął tworzenie wielkiego katalogu amerykańskiej piosenki. Znajdą się w nim jego własne utwory, wyraźnie inspirowane klasykami (bywał nawet posądzany o plagiat)…

…oraz interpretacje legendarnych piosenek sprzed lat, wykonywanych np. przez Franka Sinatrę. O kolejnych zmianach głosu i maniery wokalnej nie muszę już wspominać, prawda?

Śpiew Boba na ostatnich płytach należy do jednego z najlepszych w jego karierze. Ten 76-letni facet wciąż potrafi odkrywać siebie na nowo. Niesamowity człowiek.

I tak dotarliśmy do dnia dzisiejszego. Ostatni zamieszczony przeze mnie kawałek jest najnowszym utworem na YouTubie Boba. Cieszę się, że mogłem was zabrać w tę podróż przez świat jego muzyki. Również dla mnie, czego się nie spodziewałem, okazała się ona istotna. Doświadczyłem jakiejś namiastki tamtych uczuć, które towarzyszyły mi, gdy odkrywałem Dylana po raz pierwszy. Jeśli ktoś z was postanowił zanurzyć się w ten świat głębiej – jestem dumny z mojego małego sukcesu i cholernie zazdroszczę! Czeka cię naprawdę wspaniała przygoda.

Dzięki i do zobaczenia!
Bogo

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s