Teoria muzyki – tonacja

Witajcie w kolejnej odsłonie Szkoły piosenki Szachraja. Po doświadczeniach z wpisami dotyczącymi tworzenia piosenki w oparciu o strukturę 12-taktową (tutaj i tutaj), doszedłem do wniosku, że słusznym będzie rozpocząć poradnik, zawierający bardziej dogłębną wiedzę z teorii muzyki. Podczas pisania o muzyce w sposób świadomy trudno jest uniknąć odwołania do groźnie brzmiących terminów, pochodzących ze świata ludzi, którzy muzyką zajmują się zawodowo, dlatego takie kompendium przysłuży się i wam (bo będziecie rozumieli, o czym gadam) i mnie – bo będę miał się do czego odwoływać. Osoby, które co nieco o teorii muzyki już wiedzą, będą mogły poszerzyć swoją wiedzę, jeśli natomiast jesteś totalnym laikiem – nie lękaj się!, ciężko pracowałem, aby informacje tu przedstawione były przystępne dla każdego. Do dzieła!

Teoria nie gryzie

quote-i-like-beethoven-especially-the-poems-ringo-starr-28-15-39

Oczywiście historia zna muzyków, którzy tworzyli nie mając pojęcia o zasadach rządzących muzyką. Zdarza się. Podobno Beatlesi czasami nie bardzo wiedzieli co robią, a te niesamowite progresje akordów jakoś się same układały. Czy to tylko ściema, zamierzona na tworzenie mitu? Nie wiem. Jeśli uważasz się za następcę McCartneya, możesz olać tę całą teorię muzyki. Dla pozostałych z nas nie pozostaje nic innego, jak przełknąć dumę, zakasać rękawy i zagłębić się w ten przepastny świat nauki o łączeniu dźwięków. Dzisiaj na warsztat bierzemy pojęcie tonacji oraz kilka innych terminów, bez których ową tonację zrozumieć nie sposób.

Cegły i cement

Zacznijmy od stworzenia wyobrażenia o świecie, w którym będziemy się poruszać, czyli nakreślenia problemu.

Tonację można zdefiniować na wiele sposobów, na chwilę obecną przyjmijmy, że jest to zamknięty zbiór nieprzypadkowych dźwięków, z których możemy korzystać celem napisania utworu. Tonacja to wybrany przez nas kolor cegieł, z których chcemy zbudować dom. Można pisać utwory w kilku tonacjach – moja piosenka „Zapamiętaj mnie” obejmuje trzy – ale zazwyczaj w zupełności wystarcza jedna. Kiedy słyszymy, że ktoś fałszuje, to często jest tak dlatego, że – będąc pozbawionym słuchu muzycznego – nie „czuje” tonacji, nie ma świadomości, jakie dźwięki ze sobą współgrają i sięga po dźwięki albo zupełnie nie przystające do wykonywanej melodii, albo pochodzące z innej tonacji (co można robić, ale trzeba wiedzieć jak). Pomijając pewne kwestie, można taką sytuację porównać do posługiwania się językami: jeśli w trakcie rozmowy po angielsku ktoś wtrąci słowo pochodzące z innego języka – i zrobi to nieumiejętnie czy bez uzasadnienia –  rozmówcy natychmiast wyczują, że coś tu nie gra. Biała cegła będzie się wyróżniać na tle czerwonych.

Cement to zasady, wedle których dobieramy dźwięki. Jak napisałem, tonacja jest zbiorem dźwięków nieprzypadkowych i trzeba poznać reguły, które pozwolą nam dźwięki pogrupować. Można zbudować dom tylko z cegieł, bez zaprawy. Chwilę postoi, ale przy lżejszym podmuchu się rozpadnie. Można też sobie stworzyć własną, pozbawioną logicznych podstaw tonację. Okaże się nieprzydatna przy pierwszej próbie napisania utworu.

Interwały

Pamiętacie „do-re-mi-fa-sol-la-si-do”? To gama durowa – więcej o gamach powiemy później, teraz umówmy się, że gamę tworzą wszystkie dźwięki tonacji uporządkowane od pierwszego (najniższego) do ostatniego (najwyższego). To będzie nasz punkt wyjścia: potrafimy zaśpiewać 7 (ostatnie „do” jest powtórzeniem pierwszego o oktawę wyżej – o oktawach za chwilę) podstawowych dźwięków tonacji durowej.

Dociekliwi spytają: skąd te dźwięki się wzięły? Z biegiem dziejów człowiek nauczył się rozpoznawać układy dźwięków, które dobrze brzmią ze sobą (zaprawdę, zdolna bestia). Nie czas i miejsce, aby wnikać w to, dlaczego pewnie dźwięki ze sobą współgrają, napomknę tylko, że szukając przyczyny tego współgrania, możemy zstąpić aż do mrocznych czeluści fizyki, konkretniej – nauki o falach. Coś wspaniałego!.

Pisałem, że dźwięki tonacji są uporządkowane według pewnych zasad. Aby jest poznać, musimy zrozumieć, co to interwał. W muzyce zachodniej najmniejsza odległość między dwoma dźwiękami w zapisie nutowym to półton. Jeśli potrafisz usłyszeć półtony, to jest dobrze, prawdopodobnie możesz śpiewać 🙂 Zanuć ponownie „do-re-mi-fa-sol-la-si-do” i zwróć uwagę na na dźwięk „fa” – jego odległość tonalna od dźwięku „mi” jest inna – mniejsza – niż dźwięku „mi” od „re”, czy „re” od „do”. Jest to odległość właśnie półtonu. Inaczej mówiąc: dźwięki „fa” oraz „mi” są o siebie odległe o pół tonu. Gdzie w tym wszystkim tajemniczy interwał? Otóż interwał jest właśnie tą odległością między dwoma dźwiękami. Jak wspomnieliśmy, interwały mogą być rożne – między „do” a „re” jest inna odległość, niż między „mi” a „fa”. W teorii muzyki wykształciły się terminy na określenie interwałów o różnej długości. Oto niektóre z nich:

teoria muzyki interwaly

Zobaczmy, jak rozkładają się interwały w „do-re-mi”:

teoria muzyki doremi

Między wszystkimi dźwiękami gamy zachodzi jakaś relacja – są od siebie w pewnej odległości. Relacja zachodzi zarówno między dźwiękami bezpośrednio ze sobą sąsiadującymi, jak i tym bardziej oddalonymi. Moglibyśmy więc gamę opisać na wiele sposobów, ale chyba wszyscy się zgodzą, że najsensowniej jest podawać relacje między dźwiękami następującymi po sobie. W gamie „do-re-mi” mamy więc następujący układ:

1   –   1   –   1/2   –   1   –   1   –   1   –   1/2

Między dźwiękiem pierwszym (I) a drugim (II) jest odległość całego tonu, między II a III również cały ton, między III a IV – półton, i tak dalej.

Wstęp do tonacji

Żeby lepiej to wszystko zrozumieć, posłużmy się pianinem – instrumentem, który ze względu na swoją budowę, idealnie służy lepszemu zobrazowaniu kwestii związanych z nauką muzyki; na pianinie widać jak na dłoni, co się dzieje. teoria

Zapamiętajmy:
– między sąsiadującymi białymi klawiszami, które przedzielone są klawiszem czarnym oraz między dwoma czarnymi klawiszami, oddzielonymi jednym białym jest odległość jednego tonu
– odległość półtonu odnotowujemy między dwoma białymi klawiszami nieprzedzielonymi klawiszem czarnym oraz między białym a sąsiadującym z nim klawiszem czarnym

Na poniższym rysunku oznaczyłem nazwy poszczególnych białych klawiszy pianina.
teoria_muzyki_pianino2
W tym instrumencie wysokość dźwięków rośnie z lewej do prawej, czyli jeśli będziemy przesuwać się po klawiaturze w prawo, grane dźwięki będą coraz wyższe. Najprostszą do zagrania na pianinie tonacją jest C-dur – jej dźwięki obejmują tylko białe klawisze. Tonacja bierze swoją nazwę od jej pierwszego dźwięku, więc zaczynamy właśnie od dźwięku c. Widzimy, że tonacja ta składa się z następujących dźwięków:

c  –  d  –  e  –  f  –  g  –  a  –  h – c

Jeśli popatrzysz na poprzedni rysunek i policzysz odległości między poszczególnymi dźwiękami na klawiaturze, przekonasz się, że mamy tutaj taki sam rozkład jak w gamie „do-re-mi”, czyli zgadza się to z tym, co napisałem wcześniej: gamę tworzą wszystkie dźwięki tonacji uporządkowane od pierwszego (najniższego) do ostatniego (najwyższego). Zestawmy ze sobą rozkład dźwięków w gamie i zapisane kolejno dźwięki tonacji C-dur:

 1  –  1   –  1/2  –  1   –   1   –  1  –  1/2

c  –  d   –   e   –    f   –   g   –   a   –   h   –   c

Zastanawiasz się pewnie, dlaczego dźwięk c pojawia się dwa razy. Nie musiał – cały materiał dźwiękowy tonacji C-dur tworzą dźwięki c, d, e, f, g, a, h. Dopisałem drugie c, aby coś zasygnalizować: kiedy odległość między dwoma dźwiękami osiągnie rozmiar oktawy, zatoczymy jakby-koło. Jak mogłeś zauważyć na jednym z powyższych rysunków, oktawa to interwał o długości 12 półtonów. Jeśli masz dobry słuch muzyczny (a przecież wiemy, że masz) to oktawa na pewno już zaistniała w twojej świadomości, nawet jeśli dotychczas nie potrafiłeś jej nazwać. O dźwiękach oddalonych od siebie o oktawę mówi się, że mają tę samą jakość brzmieniową, ale różną wysokość.

Odrobina fizyki dla ciekawskich: Oktawa w akustyce oznacza relację między dwoma dźwiękami o stosunku częstotliwości 2:1. Dźwięk jest falą, a częstotliwość fali to odwrotność jej długości. Ponieważ niższa częstotliwość oznacza niższy dźwięk, to czym dłuższa fala, tym dźwięk będzie niższy. Kiedy trącisz pustą strunę na gitarze, a następnie tę samą strunę, ale przyciskając palec na 12 progu, zagrasz dźwięki oddalone właśnie o oktawę. Tak, dobrze zgadłeś: 12 próg przypada na połowę długości struny w twoim instrumencie. Na pianinie taka relacja przypada na dźwięki oddalone od siebie o 7 białych klawiszy.

Jak pisałem, człowiek to zdolna bestia. Szybko spostrzegł, że niektóre dźwięki niby są niższe lub wyższe, ale brzmią podobnie, i że ta sytuacja powtarza się w regularnych odstępach wysokości. Nazwał więc te dźwięki tak samo, ale rozróżnił ich przedziały.
Możemy więc mieć dźwięki bardzo niskie : np. C4, C3, średnie: C oraz wysokie: c1, c2. Poznana przed chwilą tonacja C-dur może więc być zagrana nisko:

C3  –  D3  –  E3  –  F3  –  G3  –  A3  –  H3
albo wysoko:
c2  –  d2  –  e2  –  f2  –  g2  –  a2  –  h2

Wiemy już co nieco o tonacjach, ale wciąż nie mamy pełnego obrazu. Uściślijmy i skorygujmy to, co dotychczas zostało powiedziane, nazwijmy, co zostało przemilczane, i będziemy gotowi nadać naszemu wyobrażeniu tonacji właściwy kształt.

Skale i gamy

Wcześniej w tekście pojawiło się coś, czego nie nazwałem, nie chcąc wprowadzać zbyt wielu pojęć naraz. Mowa o skalach. Poniżej jedna z nich:

1   –   1   –   1/2   –   1   –   1   –   1   –   1/2

Ale zaraz, przecież mówiłeś, że to rozkład dźwięków w gamie! Ano właśnie. Zetknęliśmy się z problem często spotykanym podczas nauki muzyki: niektóre pojęcia wzajemnie się przenikają i żeby zrozumieć jedno, trzeba zrozumieć inne, ale to inne trudno zrozumieć, bez tego, które próbowaliśmy zrozumieć najpierw. I mamy błędne koło. Muzyka jest sztuką abstrakcyjną, nie da się jej „pokazać”, więc aby ją zrozumieć, trzeba myśleć również abstrakcyjnie.

Wróćmy do meritum. Istnieje wiele rodzajów skal, które różnią się między sobą rozkładem dźwięków oraz ich ilością. Skala durowa i skala molowa to skale 7-dźwiękowe. Pentatonika z kolei to skala 5-dźwiękowa, która pomija część dźwięków ze skali durowej lub molowej. Mamy skalę cygańską, bluesową, góralską, arabską i wiele innych. Zajmiemy się nimi w przyszłości.

Skala durowa lub molowa są to skale 7-stopniowe, które definiują tonację, tzn. zawierają wszystkie dźwięki na tonację się składające. Jeśli zagramy skalę durową zaczynając od dźwięku c, usłyszymy wszystkie dźwięki tonacji C-dur, jeśli zagramy skalę od dźwięku d, usłyszymy dźwięki tonacji D-dur, i tak dalej. Widzimy, że skala jest pojęciem mocno abstrakcyjnym: opisuje pewien układ dźwięków bez odwołania do konkretnej tonacji, bez wskazania pierwszego dźwięku. Przypomnij sobie, jak mówiliśmy o graniu tej samej tonacji w różnych przedziałach wysokości: możemy zagrać tonację bardzo nisko, możemy wyżej. Tak samo skale: możemy zagrać je od bardzo niskiego C3 albo wysokiego c3. Ale to nie wszystko: o ile o tonacjach możemy myśleć jedynie w odniesieniu do dźwięku, który tonacja ma w nazwie, to skalę możemy zagrać od dźwięku dowolnego.  Nie ma czegoś takiego jak skala C-dur (choć internet często powie ci inaczej). Spośród trzech przenikających się pojęć – skala, gama oraz tonacja – właśnie skala jest najbardziej abstrakcyjna, bo nie jest konkretnym tworem, a pomysłem, ideą, czyli właśnie abstrakcją. Samochód osobowy jest ideą niewielkiego pojazdu na 4 kołach, służącego transportowi osób prywatnych, ale dopiero stojące na osiedlu twoje auto, który jakiś cham chętnie przerysuje gwoździem, jest konkretnym egzemplarzem, który powstał w oparciu o tę ideę. Skala durowa to idea skali, która ma określony rozkład dźwięków, ale dopiero stworzone w oparciu o nią gama albo tonacja są jej konkretnymi reprezentacjami.

Dotychczas posługiwałem się określeniem „gama do-re-mi” i robiłem to z pełną świadomością popełnianego błędu, a raczej celowo dokonywałem uproszczenia. Pisząc „do-re-mi” odnosiłem się do przyśpiewki, którą wszyscy znają. Ale ponieważ powoli stajemy się wyjadaczami w świecie muzyki, odłóżmy takie pospolite określenie na półkę i zachowujmy się jak fachowcy.

Od teraz będziemy mówić „gama C-dur” albo „gama a-moll”. Albo „gama Es-dur”. Możliwości jest tyle, ile istnieje tonacji, czyli – teoretycznie – nieskończenie wiele, praktycznie – ich liczba jest ograniczona możliwościami ludzkiego sluchu. Zdefiniujmy więc gamę: jeśli skala oznacza uporządkowanie określonej liczby dźwięków bez określania wysokości pierwszego dźwięku, to gama jest bardziej konkretna – mówi nam, od jakiego dźwięku się zaczyna. Inaczej mówiąc, gama jest to skala durowa lub molowa rozpoczynająca się od konkretnego dźwięku. Przykładowo: gama F-dur jest skalą durową rozpoczynającą się od dźwięku f.

Pisząc o skalach, czasami używałem określenia „skala n-stopniowa”. Ilość stopni skali jest tym samym, co ilość dźwięków, a słów „stopień” oraz „dźwięk” można by używać zamiennie. Przyjęło się jednak, że mówiąc o skalach, używamy słowa „stopień”. Przypomnijmy sobie,  jak wtedy to nazwałem, układ gamy „do-re-mi”:

1   –   1   –   1/2   –   1   –   1   –   1   –   1/2

Ponieważ nasza wiedza się poszerzyła, możemy użyć poprawnego określenia na przedstawiony ciąg: jest to układ dźwięków skali durowej. Czytamy go następująco: między pierwszym (I) a drugim (II) stopniem skali jest odległość jednego tonu; między stopniem drugim (II) a trzecim (III) również jeden ton; między stopniem trzecim (III) a czwartym (IV) – pół tonu; i tak dalej. Teraz przywołajmy ciąg dźwięków tonacji C-dur, który odkryliśmy dzięki znajomości nazewnictwa klawiszy pianina:

c   –   d   –   e   –   f   –   g   –   a   –   h

Jak widzicie, mamy 7 różnych dźwięków. Poprzednim razem tego nie pisałem, teraz już mogę: powyższy ciąg rozpoczyna się od dźwięku c i jest zbudowany według zasad skali durowej, więc jest to gama C-dur. 

Wyjaśnijmy jak do tego wszystkiego ma się tonacja. Skala jest regułą szeregującą dźwięki od najniższego do najwyższego. Gama jest wynikiem zastosowania tej reguły od konkretnego dźwięku. Tonacja jest zbiorem dźwięków wyznaczonych przez gamę. To nie to samo i różnica tylko pozornie jest subtelna. Tonacja jest przestrzenią dźwięków, zbiorem, gama jest podstawą, która posłużyła określeniu tych dźwięków. Poniżej zobrazowałem to rozróżnienie na podstawie tonacji C-dur:tonacjagama.pngCzy zatem, jeśli chcę napisać utwór w wybranej tonacji, mam do wyboru tylko 7 dźwięków? Odpowiedź nie jest oczywista. Przypomnij sobie, jak mówiliśmy o oktawach, czyli dźwiękach brzmiących bardzo podobnie, ale o różnej wysokości. Rozróżniliśmy dźwięki nazwane tak samo, ale pochodzące z niższych lub wyższych rejestrów. Otóż pisząc utwór w danej tonacji możemy z tych wszystkich rejestrów korzystać: czy zagramy niskie C, D, E, F, G, A, H czy wysokie c, d, e, f, g, a, h wciąż będziemy poruszać się w obrębie tonacji C-dur. Czyli pełen zbiór dostępnych dźwięków wygląda następująco:tonacja.pngCzy to mało, zważywszy na to, że te dźwięki się w pewnym sensie powtarzają? Ogromna skarbnica wspaniałych dzieł, jakie powstały w oparciu o ten system, dowodzi czegoś zupełnie innego. Choć teoretycznie możliwości są ograniczone, wciąż da się stworzyć unikalny utwór w każdej ze znanych i używanych od dawna tonacji.

W następnej części Teorii muzyki według Szachraja porozmawiamy o systemie dur-moll, ściśle związanym ze skalami durowymi i molowymi, a potem pokażę wam, jak rozszerzać tonację o nowe, należące do innych tonacji, dźwięki. Przed nami świetna przygoda. Zapraszam!
Bogo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s